ESG
MOUNT TFI
Uwzgędnia czynniki ESG w procesie inwestycyjnym
Mount TFI S.A. jako odpowiedzialny podmiot rynku kapitałowego, pragnie w sposób aktywny zaangażować się w aspekty środowiskowe, społeczne i dotyczące ładu korporacyjnego (tzw. czynniki ESG) jakie reguluje Rozporządzenie SFDR.
Zdajemy sobie sprawę, że przez działalność inwestycyjną jaką realizujemy w Mount TFI S.A., przede wszystkim w sektorze polskich małych i średnich przedsiębiorstw, przyczyniamy się do rozwoju tych emitentów jak i całej gospodarki. Z drugiej zaś strony mamy świadomość zagrożeń wynikających z ingerencji człowieka i działań biznesowych w środowisko naturalne, zmian klimatycznych oraz ich wpływu na jakość życia i zdrowie człowieka.
ESG integracja
Włączenie istotnych aspektów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG) do procesu inwestycyjnego w celu identyfikacji ryzyk i możliwości, w tym, w stosownych przypadkach, należytej staranności, podejmowania decyzji i praktyk zarządczych.
zaangażowanie
Współpraca ze spółkami portfelowymi w celu wzmocnienia zarządzania istotnymi tematami ESG w celu stworzenia długoterminowej wartości.
edukacja
W ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej staramy się edukować naszych partnerów w zakresie czynników ESG oraz ich wpływu na wyniki spółek w długim okresie.
Postrzegamy ESG jako część naszej misji zapewniania klientom wysokich i powtarzalnych zysków. Mount TFI wykorzystuje swoją możliwości i wiedzę specjalistyczną aby zarządzać ryzykiem związanym z kwestiami środowiskowymi, społecznymi oraz ładu korporacyjnego jak również edukować firmy, w które inwestujemy – wzmacniać nasze firmy, aktywa i społeczności, w których działają.
Mikołaj Motz
Prezes zarządu Mount TFI
Analiza ryzyka ESG jest częścią naszej misji, jaką jest tworzenie długoterminowej wartości dla naszych inwestorów. Stanowi ona część naszego procesu inwestycyjnego i filozofii działania
Michał Ferenc
CIO / Head of Private Debt w Mount TFI
Jesteśmy przekonani, że im szybciej wpleciemy czynniki ESG w nasz proces inwestycyjny, tym większą wartość będziemy w stanie dostarczyć – naszym inwestorom, spółkom portfelowym i w konsekwencji społecznościom, którym służymy.
MOUNT TFI
ESG w praktyce
W Mount TFI rozwijamy nasze kompetencje z zakresu ESG – nasi pracownicy uczestniczą w wielu szkoleniach tematycznych i uzyskują uznane na certyfikaty potwierdzające uzyskaną wiedzę. Dodatkowo Mount TFI jest w trakcie dołączania do międzynarodowych organizacji tj. PRI (Principles for Responsible Investment) promujących koncepcję ESG.
MOUNT TFI
Organizacje partnerskie
Mount TFI S.A., jest obecnie na etapie wypracowywania standardów, w tym kwestii ujawnień danych niezbędnych do właściwego zarządzania ryzykami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Towarzystwo planuje ponadto uzyskać status sygnatariusza oraz stosować Zasady Odpowiedzialnego Inwestowania (Principles for Responsible Investment, PRI) wspierane przez ONZ oraz tę organizację. Mount TFI S.A., jest obecnie na etapie wypracowywania standardów, w tym kwestii ujawnień danych niezbędnych do właściwego zarządzania ryzykami związanymi ze zrównoważonym rozwojem. Towarzystwo planuje ponadto uzyskać status sygnatariusza oraz stosować Zasady Odpowiedzialnego Inwestowania (Principles for Responsible Investment, PRI) wspierane przez ONZ oraz tę organizację.

Mount TFI chce być sygnatariuszem UNPRI i był jednym z pierwszych członków w gronie zarządzających funduszami w Europie Środkowo-Wschodniej. Od tego czasu sukcesywnie wdrażamy politykę ESG na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Przestrzegamy regulacji SFDR oraz dodatkowych wymogów ESG pochodzących od naszych inwestorów.
MOUNT TFI
Inwestuje świadomie
Zdajemy sobie sprawę, że przez działalność inwestycyjną jaką realizujemy w Mount TFI S.A., przede wszystkim w sektorze polskich małych i średnich przedsiębiorstw, przyczyniamy się do rozwoju tych emitentów jak i całej gospodarki. Z drugiej zaś strony mamy świadomość zagrożeń wynikających z ingerencji człowieka i działań biznesowych w środowisko naturalne, zmian klimatycznych oraz ich wpływu na jakość życia i zdrowie człowieka.
Fundusze zarządzane przez Mount TFI nie inwestują w spółki, których działalność związana jest z:
- wytwarzaniem, przetwórstwem lub wprowadzaniem do obrotu tytoniu, wyrobów tytoniowych oraz papierosów elektronicznych;
- Produkcją lub wprowadzaniem do obrotu napojów alkoholowych (o ile taka działalność stanowi główny przedmiot działalności emitenta);
- Produkcją lub wprowadzaniem do obrotu treści pornograficznych;
- Obrotem materiałami wybuchowymi, bronią lub amunicją;
- Grami losowymi, zakładami wzajemnymi, grą na automatach i grą na automatach o niskich wygranych;
- Produkcją lub wprowadzaniem do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów;
- IT w zakresie, w jakim aplikacje i inne rozwiązania informatyczne wspomagają lub ułatwiają prowadzenie działalności określonej w punktach powyżej (o ile taka działalność stanowi główny przedmiot działalności emitenta)
- Inne rodzaje działalności, które naruszają bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa Rzeczypospolitej Polskiej oraz/lub Unii Europejskiej.
Jednym z naszych strategicznych działań jakie chcemy realizować w ramach misji Towarzystwa, jest EDUKACJA w zakresie szeroko rozumianej tematyki ESG. Stawiamy sobie jako cel zwiększenie świadomości, wśród spółek w sektorze polskich małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestorów indywidualnych, na temat zrównoważonego rozwoju.
Jednocześnie wierzymy, że spółki, w których strategia zbudowana jest w oparciu o praktyki z obszaru ESG mogą być traktowane jako podmioty o zwiększonej atrakcyjności inwestycyjnej. Na podstawie danych zebranych przez Barclays (źródło »), wyraźnie widać, że portfele obligacyjne spółek o wysokiej ocenie w zakresie ESG outperformowały spółki o niskiej ocenie:


PROCES INWESTYCYJNY
Proces inwestycyjny z uwzględnieniem ESG
Analiza ESG odgrywa istotne znaczenie w procesie inwestycyjnym dokonywanym w ramach Funduszy zarządzanych przez Mount TFI.
Analiza czynników zrównoważonego rozwoju (analiza „ESG”) stanowi element analizy przedinwestycyjnej Funduszy zarządzanych przez Mount TFI i służy oszacowaniu jaki wpływ na wyniki spółek będą miały ryzyka zrównoważonego rozwoju. W tym celu spółki stanowiące potencjalne lokaty Funduszy zobowiązane są do wypełnienia stosownej ankiety, w której zawarte są szczegółowe informacje z zakresu ESG. Na tym etapie odbywają się również spotkania z kadrą kierowniczą spółek, podczas których Zarządzający poznają szczegółowo działalność spółki, jej model biznesowy oraz otrzymują odpowiedzi na wszelkie pytania. Zespół Zarządzający Funduszami na podstawie informacji uzyskanych od spółek dokonuje oceny istotności różnych obszarów ryzyka zrównoważonego rozwoju oraz sposobu, w jaki dana spółka zarządza tymi kategoriami ryzyka.
Na podstawie ankiety i zebranych danych nadawany jest scoring ESG, dokonywane są ewentualne korekty w modelach biznesowych, tzn. wszelkie ryzyka związane z prowadzoną działalnością, w tym ryzyka ESG uwzględnianie są w prognozach finansowych danej spółki, co z kolei ma istotny wpływ na finalną decyzję dotyczącą inwestycji w daną spółkę. v Alternatywnie, wybrane Fundusze zarządzane przez Mount TFI mają możliwość skorzystania również z ratingów ESG nadawanych przez zagraniczne instytucje – ta sytuacja dotyczy jednak zwykle dużych przedsiębiorstw zagranicznych.
Przykłady czynników ESG
Inwestowanie z uwzględnieniem czynników ESG opera się na poprawnej identyfikacji, pomiarze oraz wycenie ryzyk związanych z czynnikami zrównoważonego rozwoju, których sedno stanowi długoterminowa perspektywa funkcjonowania spółek.
„E”czynniki związane ze środowiskiem naturalnym (Enviromental) |
„S”czynniki społeczne (Social) |
„G”czynniki związane z ładem korporacyjnym (Governance) |
Zmiany klimatyczne | Prawa człowieka | Struktura zarządu i rady nadzorczej |
Gospodarka o obiegu zamkniętym | Godne warunki pracy | Wynagrodzenie zarządu |
Bioróżnorodność | Różnorodność, równość oraz inkluzywność | Strategia podatkowa |
Ochrona lasów | Relacje z pracownikami | Polityka nadużyć, polityka antykorupcyjna |
ANALIZA
Rodzaje instrumentów finansowych a analiza ESG
Sposób analizy czynników zrównoważonego rozwoju każdorazowo jest dostosowywany do charakteru planowanej inwestycji – w przypadku np. instrumentów dłużnych, które charakteryzuje krótszy okres inwestycyjny największy nacisk kładzie się na te obszary działalności które mogą być istotne w okresie trwania inwestycji oraz które mogą przełożyć się na zdolność spółki do spłaty swoich zobowiązań. W przypadku instrumentów udziałowych, horyzont inwestycyjny jest znacznie dłuższy, wobec czego większy nacisk kładzie się na czynniki które będą oddziaływać na spółkę w długim okresie.
IMPLEMENTACJA
Wyzwania w zakresie implementacji ESG
Do głównych wyzwań w zakresie implementacji ESG wśród polskich MŚP należą przede wszystkim: brak wiedzy z zakresu ESG, kwestie związane z danymi (dostępność, kompletność, porównywalność), koszty związane z gromadzeniem oraz analizą tych danych. W swojej działalności niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, w której spółka nie miała wiedzy z zakresu czynników zrównoważonego rozwoju oraz nie dysponowała niezbędnymi danymi, na podstawie których można dokonać oceny spółki. Współpraca z Mount TFI pozwoliła na zapoznanie się z tematyką ESG i rozpoczęcie działań polegających m.in. na zgromadzeniu i analizie danych w tym obszarze.
Pomimo wyzwań związanych z implementacją ESG, wartość inwestycji w zrównoważone projekty i spółki rośnie w zaskakującym tempie. Do najczęściej wybieranych instrumentów finansowych należą akcje i obligacje: